ODTÜ Kütüphanesi Ziyareti

ODTÜ Kütüphanesi Ziyareti

TKD Kampus olarak 25.12.2014 tarihinde ODTÜ Üniversitesinin kütüphanesini ziyaret ettik. Sayın Emre Hasan Akbayrak bizi bilgi merkezleri hakkında bilgilendirdiler.

Gerçekleştirmiş olduğumuz toplantıda ODTÜ Kütüphanesinin birçok yönüne değindik ve toplantıya farklı üniversitelerden katılan arkadaşların soruları cevaplandırıldı.

ODTÜ Kütüphanesi nitelik ve nicelik bakımından tüm öğrencilerine, öğretim üyelerine eşsiz bir ortam sunmuş.

Biz TKD Kampus ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz bu toplantıdan büyük keyif aldık. Bizimle ilgilenen Sayın Emre Hasan Akbayrak, Gökçe Karadeniz ve İdil Aker Gökçe’ye sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

Ziyaret hakkında öğrenci arkadaşlarımızın görüşleri şu şekildedir. ;

ODTÜ Kütüphanesi tam anlamıyla kütüphanecilik ilkelerini kendisi ile tamamen bağdaştırmış bir kütüphaneye ve kütüphane personellerine sahip. Kütüphane personellerinin birbirleri ile olan iletişimi bir çok üniversite kütüphanesine örnek olacak derecede. Ödünç verme bölümündeki kütüphane personellerinin güler yüzlülüğü, teknik hizmetler bölümünde çalışanların birlik içinde ve sıkı bir şekilde çalışması, elektronik kaynaklar bölümünde bulunan kütüphane personellerinin gelişen teknolojiyi çok yakından takip etmesi ve kullanıcılarin istedikleri bilgiye anında ulaşmalarını sağlamaları bana işte tam burada hem öğrenci hem de kütüphaneci olmalıyım dedirtti. ODTÜ Kütüphanesi bugüne kadar gitmiş olduğum Üniversite kütüphaneleri arasında farklılık yarattığını düşündüğüm tek üniversite kütüphanesi.

(Mustafa Kaya)

TKD Kampus öğrencileri olarak 25.12.2014 tarihinde ODTÜ Üniversitesinin kütüphanesini ziyaret ettik. Sayın Emre Hasan Akbayrak bizi bilgi merkezleri hakkında bilgilendirdiler. Gerçekleştirmiş olduğumuz toplantıda ODTÜ Kütüphanesinin birçok yönüne değindik ve toplantıya farklı üniversitelerden katılan arkadaşların soruları cevaplandırıldı. ODTÜ Kütüphanesi nitelik ve nicelik bakımından tüm öğrencilerine, öğretim üyelerine eşsiz bir ortam sunmuş. Biz TKD Kampus ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz bu toplantıdan büyük keyif aldık. Bizimle ilgilenen Sayın Emre Hasan Akbayrak, Gökçe Karadeniz ve İdil Aker Gökçe’ye sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz.

(Dilan Şişkin)

Yeni bir kütüphaneci olarak bana ve geleceğin kütüphanecilerine, bilgi profesyonellerine yararlı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Emre Bey, alanımızla ilgili güncel bilgiler vererek haberdar olmamızı sağladı. Ve kütüphanecilik mesleğinin hiçbir zaman bitmeyeceğinden bahsederek (bkz. bilgi danışmanlığı ) mesleğimize sahip çıkıp geliştirmemizi önerdi

(İsmailcan Karademir)

15 Kasım 1956 yılında kurulmuş olan Orta Doğu Teknik Üniversitesine 25 Aralık 2014 tarihinde TKD Kampusla bir gezi gerçekleştirdik. Gezimizde Üniversitenin kütüphanesini ve kütüphanede bulunan birimleri (ödünç verme vb.) ve bu birimlerin kitabı sağlamasından rafa yerleştirme sürecine kadar kitabı hangi aşamalardan geçirdiklerini gördük. Kütüphanede bulunan kaynak sayısı, kullanılan veri tabanları ve kütüphaneye ayrılan bütçe ile ilgili bilgi aldık. ODTÜ Kütüphanesi ODTÜ yerleşkesinde merkezi bir konumda yer almakta ve kütüphane 4 kattan oluşmaktadır. İlk girişte göze çarpan rahat, sıcak ve modern bir çalışma ortamının bulunması ve yüksek lisans öğrencilerinin çalışabileceği tek kişilik çalışma odalarının olmasıdır. Bilgisayarların bulunması öğrencilerin araştırma yapmalarını sağlamaktadır. Kütüphane dermesinde bulunan kaynaklar Kongre Kütüphanesi (LC) sınıflama sistemine göre düzenlenmiştir ve açık raf sistemi kullanılmıştır. ODTÜ kütüphanesinin abone olduğu veri tabanı sayısı ise 49 dur. Kütüphane hafta içi 08.45-23.30, hafta sonu 09.00-21.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Bize göstermiş olduğu ilgiden ve verdiği bilgiler için Sayın Emre Hasan Akbayrak, Gökçe Karadeniz ve İdil Aker Gökçe’ye teşekkür ederiz.

(Ebru Karabudak)

>>>>>>> Yukarı