7. TKD Kampüs Söyleşisi [ Prof. Dr. İrfan Çakın ] – Bilgi Profesyoneli Kimdir? Ne Yapar? Niçin Yapar?

Genel Söyleşiler TKD - Türk Kütüphaneciler Derneği

7. TKD Kampüs Söyleşisi [ Prof. Dr. İrfan Çakın ] – Bilgi Profesyoneli Kimdir? Ne Yapar? Niçin Yapar?

7. TKD Kampüs söyleşimizi Hacettepe Üniversitesi – Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Sayın İrfan Çakın ile gerçekleştirdik.

 

“Bilindiği gibi, son günlerde mesleğimiz ile ilgili olarak “Gelecekte Kütüphaneler” konusu tartışılmakta.

Bu bağlamda söyleşimize anlamlı bir başlangıç yapabilmek için önce,  bilgi profesyoneli olarak kim olduğumuzu, ne yaptığımızı ve yaptıklarımızı niçin yaptığımızı ele  almak için söyleşiye Bilgi Profesyoneli Kimdir?  Ne Yapar? Niçin Yapar? çerçevesinde başlayıp, gelen sorular çerçevesinde gerçekleştirdik.”

Sayın Genel Başkanımız Ali Fuat Kartal‘ın da değerli görüşleriyle katıldığı söyleşimize ilgi gösteren bütün katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, bizleri kırmayarak söyleşimize katılan Sevgili Hocalarımız Sayın Prof. Dr. İrfan Çakın, Doç. Dr. Umut Al ve Dr. Erol Yılmaz hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Söyleşimizin yayın kaydına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, tekrarını izleyebilirsiniz.

 

Söyleşi Canlı Yayını

PROF. DR. İRFAN ÇAKIN (Özgeçmiş)

Ankara Üniversitesi DTCF Kütüphanecilik Bölümü’nden 1969 yılında mezun oldu. 1416 sayılı yasa çerçevesinde yurt dışı doktora bursu sınavlarını kazanarak İngiltere’ye gitti.  1970-1978 yılları arasında Londra Üniversitesi’nde arşiv alanında yüksek lisans, kütüphanecilik alanında da doktora çalışmalarını tamamladı.   1978 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1982 yılında yardımcı doçent, 1984 yılında doçent, 1989 yılında da profesör oldu.  Hacettepe Üniversitesi’nin idari ve akademik çeşitli kurul ve komisyonlarında yer alan Prof. Çakın, 1982-1991 arasında Bölüm Başkan Yardımcılığı, 1992-2006 arasında Bölüm Başkanlığı, 2005-2012 yılları arasında da Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini yürüttü.  Halen Hacettepe  Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.Prof. Dr. İrfan Çakın evli ve iki çocuk babasıdır.

Yukarı