Web Speech API ile aralarında Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dilde konuşma yaparak, bu konuşmayı metine çevirebiliyorsunuz, dilerseniz konuşmanızı E-Posta olarak veya kopyalayarak başka amaçlarda kullanabilirsiniz.

Web Speech API’nin geliştiriciler tarafından kullanılabileceğini de bildirmekte fayda var, geliştiriciler bu API’yi kullanarak web sitelerine sesli arama gibi özellikleri ekleyebilecekleri kodları buradan öğrenebilirler.

Güncellemeyi yaptıktan sonra buradan sesi tanıma özelliğini denemek mümkün.

Katiplik mesleği de sanırım önümüzdeki 1-2 yıl içinde teknolojinin geldiği noktaya bakılırsa nasibini alacağa benziyor. Bu konuda Google’ın sağladığı hizmeti sanırım çoğumuz mobil cihazlarımızdan biliyoruz. Konuşarak arama yapma, konuşarak metin yazma işlemlerini çoğumuz denemişizdir. İşte bu videoda Murat Başeren bu servisi bilgisayar üzerinde nasıl kullanabileceğinizi ve Google tarafından yapılmış bir demo sayfasından bahsediyor. Her ne kadar demo sayfası da olsa, işimizi görebilecek kadar iyi olduğunu söylüyor. Dilinizden dökülen sözcüklerin yazıya dönüştürülmesinden, üstelik çok da başarılı olduğundan bahsediyor. Bu servisi kullanarak konuşmalarımızı yazıya döküyor ve üstüne üstelik e-posta olarak gönderebiliyoruz. Hazırlanan video’yu izleyerek nasıl kullanıldığını sizler de görebilirsiniz. Ayrıca video’da yapılan adımların ekran görüntülerini de aşağıdaki adresten’ten indirebilirsiniz.

Yapılan adımları buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı(.zip) açın ve içindeki dosyayı(.mht) internet explorer ile açabilirsiniz.

Web Speech API ile dilinizden dökülen sözcükleri yazıya dökün.
 
Kaynak